KURUTULMUŞ DOMATES | NZS Sebze Meyve Kurutma

150 TL ve üzeri alışverişlerde Ücretsiz Kargo

KURUTULMUŞ DOMATES

KURUTULMUŞ DOMATES


Stok Kodu DOMATES/KUR

Kurutulmuş Domates (Domates Kurusu) Nedir, Nasıl Üretilir?

Kuru domates; kurutmaya ve amaca uygun (aromatik veya cips vs.) domateslerin seçilip, gıda üretimi için geliştirilmiş özel yıkama makinelerinde yıkanarak ve dilimleyici makinelerden geçirerek tamamen hijyenik kurutma ve üretim sistemleriyle nem içeriğinin düşürülmesi ile elde edilir.

Domates yaklaşık %90-95 civarında su içerir. Bu sebeple 15 kg domatesten net 1 kg kuru domates kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşır. Ürünün öz kısmı kalır. Bu sebeple kuru domates besin değerleri, aroma özellikle karbonhidrat, vitamin, protein oranları çok yüksektir.

Tüm ürünlerimiz gibi, domates kurusu da tamamen sağlığa uygun üretim bantlarında hazırlanmakta ve kapalı bir sistemde kurutulmaktadır. Üretim öncesinde kurutulacak gıda ürünleri özenle seçilmekte ve yıkanmaktadır.

Ürünlerimizin hiçbirinde, herhangi bir amaçla, hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. İlave şeker/tuz, kükürt, koruyucu madde eklenmemiştir. Ürünlerimiz, sadece kurutulan gıdaların içindeki su oranının özel sistemlerle düşürülmesi ile üretilmektedir.

Ürünlerimizi kapalı alanlarda güneş görmeden kuruttuğumuz için, aflatoksin oluşma riski bulunmamaktadır. Tüm ürünlerin kontrolleri kalite kontrol ekiplerimiz tarafından yapılarak aflatoksin kontrolü sonrasında satışa çıkmaktadır.

Vegan ve vejetaryen beslenmeye tamamen uygundur.

Kurutulmuş Domates paketi İçinde Ne Bulunmaktadır?

Kurutulmuş domates paketi içerisinde kurutulmuş domates kilitli ambalaj içerisinde satışa sunulmuştur. Kilitli ambalaj ile istediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanarak tekrar kilitleyip muhafaza edebilirsiniz.

Kurutulmuş Domates (Domates Kurusu) Nasıl Kullanılır ?

Kurutulmuş domates kurusunu; hazır çorba içerisinde kurutulmuş domates kullanılmaktadır. Bulgur ve pilav karışımları içerisinde kullanılabilir. Et, tavuk, balık, köfte harçlarında kullanılabilir. Bisküvi, kek, kraker gibi ürünlerin içerisinde kullanılabilir. Mantı, makarna, erişte hamuruna katkı olarak ya da ürünün içerisinde kullanılabilir.

Kurutulmuş Domates faydaları nelerdir;

Kurutma sonucunda kurutulan üründeki suyun buharlaşması ile ürünün özü kalır ve doğal kuru domates içinde besin değerleri, vitaminler, etken maddeler, taze doğal haline oranla çok yükselir. Aynı miktarda taze domates tüketmek ile kurutulmuş domates tüketmek arasında besin değeri açısından çok farklılık vardır ama faydalar açısından ise istisnai durumlar dışında, doğal taze domates neye iyi geliyorsa kuru domates aynı konuda faydalıdır.